S nízkými venkovními teplotami se zvyšuje riziko onemocnění a blíží se další vlny viróz. Obzvlášť v tomto období je tedy velmi důležité, abyste svůj imunitní systém podpořili v boji proti nemocem. Myslíte, že můžete z chladu onemocnět? Právě naopak, pravidelný kontakt s chladem náš imunitní systém spíše upevňuje. Přijďte vyzkoušet celotělovou kryoterapii v nejlepší kryokomoře v ČR – revoluční metodu regenerace, která nejen posiluje imunitu, ale také vás naplní energií na celé nadcházející období!
Proč začít s kryoterapií právě teď?
Podzimní měsíce přinášejí méně slunečního svitu, což má přímý dopad na hladinu vitamínu D v těle. Tento klíčový vitamín, který naše tělo přirozeně produkuje díky slunečnímu záření, hraje důležitou roli při posilování imunity a ochraně proti infekcím. Bez dostatečného množství vitamínu D je naše obranyschopnost oslabena, což nás činí zranitelnějšími vůči sezónním nemocem.
Během chladných dní trávíme více času uvnitř, kde suchý vzduch a větší koncentrace lidí zvyšují riziko přenosu nemocí. Kryoterapie pomáhá tělu lépe se vypořádat s těmito podmínkami – zlepšuje prokrvení a aktivuje obranné buňky ve vašich dýchacích cestách, což zvyšuje vaši odolnost vůči infekcím.
S příchodem podzimu se může zhoršit i naše psychická pohoda. Nedostatek slunečního světla vede k poklesu serotoninu – hormonu, který je zodpovědný za naši dobrou náladu. Tento stav, známý také jako sezónní deprese, může vést k vyšší únavě, stresu a celkovému snížení energie. Dlouhodobý stres a negativní emoce oslabují imunitní systém a činí nás náchylnějšími k onemocnění.
Kryoterapie působí protizánětlivě
Potlačování zánětů probíhá zřejmě neurálně-reflexivní cestou. Roli zde hraje tzv. potápěcí reflex, který se vyskytuje u savců, je jedinečnou sadou evolučních adaptací, které nám zbyly z doby, kdy byl ještě veškerý život v oceánech.
Pokud je obličej vystaven chladu, dochází v souvislosti s potápěcím reflexem mimo jiné ke zpomalení srdečního tepu a nárůstu krevního tlaku. Zde je vhodné podotknout, že naše kryokomora je unikátní v rovnoměrnějším rozložení teploty v prostoru (i v oblasti hlavy a obličeje je mnohem nižší teplota oproti starším typům kryokomor), čímž výrazně zvyšuje pozitivní účinek léčby. Obličejové nervy jsou totiž komunikačně spojeny s naším srdcem a díky tomu se po ledovém podnětu reflexivně zpomalí tep. Na této reakci se podílejí trojklanný nerv a obličejový bloudivý nerv.
Výše uvedený princip je velmi unikátní, protože stimulace bloudivého nervu zřejmě působí i na potlačení zánětů. Není jasné, do jaké míry se ale na pozitivních účincích pozorovaných při zánětlivých onemocněních podílejí i hormony a signální látky. Vědci předpokládají, že je protizánětlivý účinek chladu na imunitní systém zprostředkován hormonem noradrenalinem a signální látkou interleukin 6, který, jak se nedávno ukázalo, může za určitých okolností působit protizánětlivě.
Jak působí pobyt v kryokomoře na vaše tělo a imunitní systém?
1. Zvyšuje cirkulaci krve
Při rychlém ochlazení v kryokomoře dochází ke koncentraci krve v jádru těla. Jakmile se tělo začne opět zahřívat, okysličená a živinami obohacená krev proudí do všech tkání, čímž podporuje regeneraci a zvyšuje detoxikační schopnost organismu.
2. Kryoterapie zvyšuje počty bílých krvinek a protizánětlivých cytokinů
Bílé krvinky jsou buňky, které nám pomáhají bojovat s nemocemi a jsou první obrannou linií při průniku infekce. Protizánětlivé cytokiny pak pomáhají snižovat systémový zánět nejen v celém těle, ale i na lokální úrovni. Cytokiny také pomáhají léčit poškozené buňky. To je důvod, proč je kryoterapie tolik oblíbená mezi sportovci, ale i při léčbě zánětlivých onemocnění jako je revmatoidní artritida, osteoartritida, Crohnova choroba, roztroušená skleróza a jiné.
3. Kryoterapie snižuje hladinu kortizolu, zvyšuje hladinu endorfinů a dopaminu
Kortizol je stresový hormon, jehož vysoké hladiny během chronického negativního stresu v lidském těle oslabují imunitní systém. Kryoterapie pomáhá snížit hladinu kortizolu, což vede k tomu, že se cítíte klidnější a uvolněnější. Při kryoterapii se také uvolňuje velká dávka endorfinů a dopaminu, tzv. hormonů štěstí. Díky kombinaci těchto hormonálních změn posilujete imunitní systém a po kryoterapii se cítíte svěží, odpočatí a v lepší náladě.
4. Posunutí individuálního tepelného komfortu
Při pravidelných návštěvách kryokomory se vaše tělo velmi rychle adaptuje na změny teplot. Pak už vás nepřekvapí rychlé střídaní počasí, svěží a chladnější vzduch vám bude spíše příjemný.
Pro správný efekt je důležitá častější a pravidelná návštěva. Ideální je, pokud absolvujete alespoň 10 procedur po sobě, optimální rozestup je 1, maximálně 2 dny. A pak si dejte klidně pár týdnů pauzu.
Co pro to musíte udělat? Na proceduru v kryokomoře není potřeba se objednávat, stačí přijít každý den kromě soboty v čase mezi 16:30 – 19:00, v pondělí dopoledne navíc v čase 11:00-11:30 k nám do regeneračního studia Náskok v Králově Poli.
Přijďte posílit své zdraví do kryokomory a vstupte do podzimu silnější, zdravější a s energií, kterou pocítíte už po první návštěvě.
Těšíme se na vás