Kryokomora jako pomocník při podpoře imunity

Kryokomora jako pomocník při podpoře imunity

S nízkými venkovními teplotami se zvyšuje riziko onemocnění a blíží se další vlny viróz. Obzvlášť v tomto období je tedy velmi důležité, abyste svůj imunitní systém podpořili v boji proti nemocem. Myslíte, že můžete z chladu onemocnět? Právě naopak, pravidelný kontakt s chladem náš imunitní systém spíše upevňuje.

Nemoci z nachlazení jsou způsobené bakteriemi a viry. Samozřejmě se vyskytují častěji v chladných obdobích roku, což ovlivňuje vytápění vnitřních prostor a suchý vzduch, větší koncentrace lidí uvnitř nebo i nižší hladina vitamínu D. Náš organismus také na chlad reaguje omezením prokrvení horních cest dýchacích. Do sliznic se pak dostává méně obranných buněk imunitního systému a oslabuje tak místní odolnost proti infekcím.

Kryokomora Náskok

Kryoterapie působí protizánětlivě

Potlačování zánětů probíhá zřejmě neurálně-reflexivní cestou. Roli zde hraje tzv. potápěcí reflex, který se vyskytuje u savců, je jedinečnou sadou evolučních adaptací, které nám zbyly z doby, kdy byl ještě veškerý život v oceánech.

Pokud je obličej vystaven chladu, dochází v souvislosti s potápěcím reflexem mimo jiné ke zpomalení srdečního tepu a nárůstu krevního tlaku. Zde je vhodné podotknout, že naše kryokomora je unikátní v rovnoměrnějším rozložení teploty v prostoru (i v oblasti hlavy a obličeje je mnohem nižší teplota oproti starším typům kryokomor), čímž výrazně zvyšuje pozitivní účinek léčby. Obličejové nervy jsou totiž komunikačně spojeny s naším srdcem a díky tomu se po ledovém podnětu reflexivně zpomalí tep. Na této reakci se podílejí trojklanný nerv a obličejový bloudivý nerv.

Výše uvedený princip je velmi unikátní, protože stimulace bloudivého nervu zřejmě působí i na potlačení zánětů. Není jasné, do jaké míry se ale na pozitivních účincích pozorovaných při zánětlivých onemocněních podílejí i hormony a signální látky. Vědci předpokládají, že je protizánětlivý účinek chladu na imunitní systém zprostředkován hormonem noradrenalinem a signální látkou interleukin 6, který, jak se nedávno ukázalo, může za určitých okolností působit protizánětlivě.

Jak působí pobyt v kryokomoře na vaše tělo a imunitní systém?

1. Zvyšuje cirkulaci krve

Při rychlém ochlazení v kryokomoře koncentruje tělo krev ve vnitřním jádře a tím chrání vaše vnitřní orgány. Při tom se krev výrazně obohacuje o kyslík a živiny. Jakmile vyjdete z kryokomory, dochází k postupnému zahřívání a roztahování cév a tato obohacená krev se rozproudí do celého těla. To zlepšuje jak funkci buněk, tak i orgánů.

Zvýšený průtok krve tělem výrazně zvyšuje schopnost těla zbavit se toxinů a odpadních látek, to platí obzvláště pro ledviny.

2. Kryoterapie zvyšuje počty bílých krvinek a protizánětlivých cytokinů

Bílé krvinky jsou buňky, které nám pomáhají bojovat s nemocemi a jsou první obrannou linií při průniku infekce. Protizánětlivé cytokiny pak pomáhají snižovat systémový zánět nejen v celém těle, ale i na lokální úrovni. Cytokiny také pomáhají léčit poškozené buňky. To je důvod, proč je kryoterapie tolik oblíbená mezi sportovci, ale i při léčbě zánětlivých onemocnění jako je revmatoidní artritida, osteoartritida, Crohnova choroba, roztroušená skleróza a jiné.

3. Kryoterapie snižuje hladinu kortizolu

Kortizol je stresový hormon, jehož vysoké hladiny během chronického negativního stresu v lidském těle oslabují imunitní systém a dělá naše tělo zranitelnějším v boji proti infekcím. Při kryoterapii se uvolňuje velká dávka endorfinů, u nichž byl prokázaný vliv na snížení hladiny kortizolu. Toto snížení pak posiluje náš imunitní systém.

4. Posunutí individuálního tepelného komfortu

Při pravidelných návštěvách kryokomory se vaše tělo velmi rychle adaptuje na změny teplot. Pak už vás nepřekvapí rychlé střídaní počasí, svěží a chladnější vzduch vám bude spíše příjemný.

Pro správný efekt je důležitá častější a pravidelná návštěva. Ideální, pokud absolvujete alespoň 10 procedur po sobě, optimální rozestup je 1, maximálně 2 dny. A pak si dejte zase chvilku pauzu. Co pro to musíte udělat? Na proceduru v kryokomoře není potřeba se objednávat, stačí přijít každý den kromě soboty mezi 16:30 – 19:00, nebo v pondělí navíc i mezi 10:30 – 11:30 dopoledne k nám do regeneračního studia Náskok v Králově Poli. Není nutné žádné objednání, těšíme se na vás 🙂

Zavolejte nám!